Kodėl ryte reikia vengti naudoti telefoną ir kaip tai veikia smegenis?
Ryto valandos yra viena svarbiausių dienos dalių, kai nusiteikimas ir įpročiai gali nulemti, kaip jausitės visą dieną. Tačiau vienas iš dažniausiai daromų klaidų – tai telefono naudojimas vos tik prabudus. Nors šiuolaikiniame pasaulyje išmanieji telefonai yra neatskiriama gyvenimo dalis, jie gali turėti neigiamą poveikį mūsų protui, ypač ryte.
Kaip telefonas veikia smegenis ryte?
Telefonai skleidžia mėlynąją šviesą, kuri yra susijusi su streso hormono kortizolio išskyrimu. Pasak psichologės Charlotte Armitage, kortizolis gali padidinti širdies ritmą, sukelti nerimą ir apsunkinti atsipalaidavimą. Ryte, kai smegenys dar nėra visiškai pasirengusios dienos iššūkiams, mėlynoji šviesa ir informacijos perteklius gali sukelti stresą ir trukdyti natūraliai prabusti.
Neigiamos naujienos – bloga dienos pradžia
Dauguma informacijos, kurią matome internete, yra negatyvi. Pradėję dieną skaitydami naujienas apie problemas pasaulyje ar žiūrėdami konfliktų vaizdo įrašus, mes apsunkiname savo emocinę būseną. Psichologai teigia, kad toks turinys gali sukelti emocinį nuovargį ir blogą nuotaiką visai dienai.
Kokie pavojai slypi telefone prieš miegą?
Dėl telefono naudojimo prieš miegą gali būti sunkiau užmigti. Mėlynoji šviesa mažina melatonino – miego hormono – išskyrimą, todėl smegenys nesugeba tinkamai pasiruošti poilsiui. Rezultatas – trumpesnis ir mažiau kokybiškas miegas, kuris tiesiogiai veikia jūsų energiją ir produktyvumą.
Kaip pakeisti šį įprotį?
Venkite telefono prieš miegą. Bent valandą prieš miegą nesinaudokite telefonu, kad smegenys galėtų pasiruošti poilsiui.
Nusistatykite ryto rutiną. Rytą pradėkite be socialinių tinklų ar elektroninių pranešimų. Vietoj to, skirkite laiką meditacijai, mankštai ar ramiems pusryčiams.
Telefono režimas. Įjunkite „Netrukdyti“ funkciją arba išjunkite pranešimus miego metu, kad jie jūsų nepažadintų.
Kodėl svarbu kontroliuoti telefono naudojimą?
Kai jūs valdote savo laiką, o ne leidžiate telefonui kontroliuoti jus, jūsų emocinė būsena ir sveikata gerėja. Įpročių pakeitimas gali atrodyti sudėtingas, tačiau jis atneš daug naudos jūsų psichinei ir fizinei gerovei.